; فوت و فن خورشت لپه و راز خوشمزگی خورشت لپه حرفه ای چیست - موسوی ها
فوت و فن پخت قطاب و راز خوشمزگی قطاب خوشمزه و خانگی

فوت و فن پخت قطاب و راز خوشمزگی قطاب خوشمزه و خانگی

فوت و فن پخت قطاب فوت و فن پخت قطاب و راز خوشمزگی قطاب خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. قطاب، یک نوع شیرینی سنتی …

فوت و فن پاچینی و راز خوشمزگی پاچینی خوشمزه و خانگی

فوت و فن پاچینی و راز خوشمزگی پاچینی خوشمزه و خانگی

فوت و فن پاچینی فوت و فن پاچینی و راز خوشمزگی پاچینی خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. پاچینی، که به آن بال مرغ شکسته …

فوت و فن پخت شیرینی مینیاتوری و راز خوشمزگی شیرینی مینیاتوری خوشمزه

فوت و فن پخت شیرینی مینیاتوری و راز خوشمزگی شیرینی مینیاتوری خوشمزه

فوت و فن پخت شیرینی مینیاتوری فوت و فن پخت شیرینی مینیاتوری و راز خوشمزگی شیرینی مینیاتوری خوشمزه در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. شیرینی مینیاتوری دارای بافتی …

فوت و فن خورشت لپه

راز لعابدار شدن قیمه غلیظ شدن خورش قیمه نی نی سایت فوت و فن قیمه نذری فوت کوزه گری خورش قیمه فوت و فن قیمه خوشمزه نی نی سایت فوت و فن خورش قورمه سبزی فوت و فن قیمه با مرغ ادویه خورش قیمه

فوت و فن خورشت لپه و راز خوشمزگی خورشت لپه حرفه ای چیست در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

خورشت لپه یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی است و معمولاً با دو نوع متداول، یعنی لپه سیب‌زمینی و لپه بادمجان شناخته می‌شود. با این حال، در شهرهای مختلف ایران، خورشت لپه با آداب و رسوم خاص خود درست می‌شود.

به عنوان مثال، اصفهانی‌ها نوع خاصی از خورشت لپه دارند که به آن “قیمه ریزه اصفهان” می‌گویند. این نوع خورشت لپه با روشی متفاوت از دیگر نوع‌ها طبخ می‌شود و دارای ویژگی‌ها و طعم‌های خاص خود است.

علاوه بر این، در شهرهای دیگر نیز خورشت لپه با روش‌ها و ترکیبات متفاوتی طبخ می‌شود. به عنوان مثال، در بوشهر و اردبیل نیز روش‌های خاص خود را برای طبخ خورشت لپه دارند که با سایر نوع‌ها تفاوت دارد.

با توجه به این واقعیت، می‌توان گفت خورشت لپه به عنوان یک غذای محبوب و پرطرفدار در ایران، در هر شهر و منطقه به شکلی منحصر به فرد تهیه می‌شود و به آن تنوع خاصی در طعم و روش طبخ داده می‌شود.

نوع لپه را مشخص کنید

برای تهیه بهترین لپه، توصیه می‌شود قبل از پخت آن، لپه را به مدت ۲۴ ساعت خیس کرده و در این بازه زمانی چند بار آب آن را تعویض کنید. یک نکته حائز اهمیت در مورد لپه این است که باید زمان پخت آن را به دقت رعایت کنید و نه زیاد آن را بپزید و نه زود. بعد از تهیه لپه، بهتر است کمی از آن را پخته کنید تا متوجه شوید که چقدر زمان برای پخت آن لازم است. اگر قصد دارید لپه را به طور جداگانه پخت کنید، می‌توانید مقداری از آن را در حدود ۲۰ دقیقه با خورشت همزمان پخت کنید. در صورتی که آن را به‌صورت کامل پزید، در طی ۲۰ دقیقه‌ی آخر که به خورشت اضافه می‌کنید، لپه خواهد شد.

پخت غذا با شعله ملایم و زمان زیاد

برای تهیه بهترین خورشت لپه مجلسی با طعم و مزه جا افتاده، یکی از رازهای مهم استفاده از شعله بسیار ملایم برای پخت آن است. استفاده از دستگاه زودپز، اگرچه می‌تواند خورشت را سریعتر پخته کند، اما هرگز توانایی ایجاد طعم و مزه مشابه خورشت لپه جا افتاده را نخواهد داشت.

بنابراین، به منظور تهیه بهترین خورشت لپه، توصیه می‌شود از شعله بسیار ملایم استفاده کرده و آن را به آرامی پخت کنید. این روش کاملاً مزه و طعم خورشت را بهبود خواهد بخشید و نتیجه‌ای جا افتاده و خوشمزه را به شما ارائه خواهد داد.

بادمجان را با روغن زیاد تفت بدید

برای سرخ کردن بادمجان‌ها در خورشت لپه، توصیه می‌شود یک سوم ظرف مورد استفاده را با روغن پر کنید و سپس بادمجان‌ها را در روغن فراوان سرخ کنید. با این روش، بادمجان‌ها به‌طور همزمان سرخ و طعم‌دهنده می‌شوند و مغز آنها نیز پخته می‌شود. اما اگر بادمجان‌ها را با روغن کمتری سرخ کنید، تنها سرخ خواهند شد و برای پخت مغز باید به زودی آنها را به خورشت اضافه کنید که ممکن است منجر به له شدن بادمجان‌ها شود. بنابراین، استفاده از روغن فراوان برای سرخ کردن بادمجان‌ها در خورشت لپه، نتیجه‌ای بهتر و مغز پخته‌تر را به شما ارائه خواهد داد.

استفاده از لیموی زرد

برای تهیه بهترین خورشت لپه، بهتر است از لیمو عمانی زرد استفاده کنید که معمولاً پوست آنها تیره سبز است و برای قورمه سبزی نیز استفاده می‌شود. حتماً به این نکته توجه کنید که لیموها تلخی داشته باشند. برای این منظور، لیموها را با چنگال سوراخ کنید و سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب جوش بجوشانید. پس از آن، آب را تعویض کنید و در طی ۱۵ دقیقه آخر، آب لیمو را به خورشت اضافه کنید.

با این روش، می‌توانید از تلخی لیمو عمانی برای افزودن طعم خاص به خورشت لپه استفاده کنید و با زمان‌بندی مناسب اضافه کردن آب لیمو، میزان تلخی را کنترل کنید.

استفاده از آب قلم در پخت خورشت

یکی از مراحل کلیدی در تهیه خورشت لپه، تهیه آب خورشت می‌باشد. می‌توانید به روش زیر این کار را انجام دهید:

درون قابلمه، تکه‌هایی از قلم گوسفند، پیاز، هویج، ساقه کرفس و زردچوبه قرار دهید.

آب را به قدری اضافه کنید که مواد را بپوشاند.

قابلمه را با در بسته و آب را به مدت ۳ ساعت جوش دهید.

پس از گذشت ۳ ساعت، آب را از مواد جدا کرده و آن را صاف کنید.

سپس آب خورشت صاف شده را به گوشتی که قبلاً تفت داده‌اید، اضافه کنید.

در صورتی که وقت و صبر کافی ندارید، می‌توانید از قرص استاک گوشت استفاده کرده و با استفاده از آن، آب خورشت را تهیه کنید.

استفاده از این روش با استفاده از مواد طبیعی برای تهیه آب خورشت، به خورشت لپه طعم و مزه خاصی می‌بخشد. با این حال، در صورت نیاز، می‌توانید از روش دوم با استفاده از قرص استاک گوشت استفاده کنید.

راز لعابدار شدن قیمه غلیظ شدن خورش قیمه نی نی سایت فوت و فن قیمه نذری فوت کوزه گری خورش قیمه فوت و فن قیمه خوشمزه نی نی سایت فوت و فن خورش قورمه سبزی فوت و فن قیمه با مرغ ادویه خورش قیمه

استفاده از گوشت گوسفندی

برای تهیه خورشت لپه، استفاده از گوشت گوسفندی می‌تواند آن را چرب‌تر و خوش طعم‌تر کند. همچنین، در صورت تمایل، می‌توانید از گوشت مرغ نیز در تهیه خورشت لپه استفاده کنید. در هر صورت، مهم است که گوشت‌ها را به اندازه‌های یکسان خرد کنید تا به طور یکنواخت بپزند. همچنین، باید توجه داشت که گوشتی که برای خورشت لپه خرد می‌کنید نسبت به گوشت مورد استفاده در خورشت قورمه سبزی باید ریزتر باشد.

با این روش، می‌توانید با استفاده از گوشت گوسفندی یا مرغ، خورشت لپه با طعم و مزه مورد نظر خود را تهیه کنید.

استفاده از دارچین

اگر تا کنون به خورشت لپه دارچین اضافه نکرده‌اید، به واقع خودتان را از تجربه طعم و مزه واقعی این خورشت محروم کرده‌اید. واقعاً لپه بدون دارچین لطفی ندارد. هنگامی که گوشت را تفت می‌دهید، به آن یک عدد چوب دارچین اضافه کنید. با این حال، در زمان سرو خورشت، به یاد داشته باشید که چوب دارچین را قبل از آن خارج کنید. می‌توانید از پودر دارچین نیز استفاده کنید، اما در این صورت رنگ خورشت تیره‌تر خواهد شد.

با اضافه کردن دارچین به خورشت لپه، می‌توانید از طعم و مزه واقعی و خاص آن لذت ببرید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 26 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.