; فوت و فن خورش ماهی و راز خوشمزگی خورش ماهی خوشمزه و خانگی - موسوی ها
فوت و فن رشته پلو و راز خوشمزگی رشته پلو و نکات پخت رشته پلو

فوت و فن رشته پلو و راز خوشمزگی رشته پلو و نکات پخت رشته پلو

فوت و فن رشته پلو فوت و فن رشته پلو و راز خوشمزگی رشته پلو و نکات پخت رشته پلو در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. غذای رشته …

فوت و فن کیک در فر و راز خوشمزگی پخت کیک در فر در منزل

فوت و فن کیک در فر و راز خوشمزگی پخت کیک در فر در منزل

فوت و فن کیک در فر فوت و فن کیک در فر و راز خوشمزگی پخت کیک در فر در منزل در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. کیک …

فوت و فن کوکو سبزی و راز خوشمزگی کوکو سبزی خوشمزه

فوت و فن کوکو سبزی و راز خوشمزگی کوکو سبزی خوشمزه

فوت و فن کوکو سبزی فوت و فن کوکو سبزی و راز خوشمزگی کوکو سبزی خوشمزه در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. در اینجا کوکو سبزی یک نوع …

فوت و فن خورش ماهی

راز خوشمزگی قلیه ماهی نی نی سایت ادویه قلیه ماهی گرفتن تلخی قلیه ماهی نی نی سایت غلیظ شدن قلیه ماهی آرد در قلیه ماهی خوزستانی راز خوشمزگی قلیه ماهی فوت و فن قلیه ماهی خوشمزه قلیه ماهی جنوبی اصل

فوت و فن خورش ماهی و راز خوشمزگی خورش ماهی خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

خورش ماهی، غذای محبوبی است که ریشه در نواحی جنوبی کشور دارد و عمدتاً در استان‌های واقع در کنار خلیج فارس و دریای عمان تهیه می‌شود. اگرچه برخی ممکن است آن را با قلیه ماهی اشتباه بگیرند، این دو غذا در حالی که وجوه اشتراکی دارند، اما تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد و هر کدام از انواع خاصی از ماهی برای طبخ استفاده می‌شوند.

مواد لازم برای آماده سازی خورش ماهی بوشهری

ماهی بدون استخوان: ۱ کیلوگرم

پیاز: ۲ عدد متوسط

گوجه فرنگی: ۲ عدد

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری

رب خرما (یا تمبر هندی): ۲ قاشق غذاخوری

ادویه ماهی: به میزان لازم

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

روش تهیه خورش ماهی بوشهری

برای شروع پخت خورش ماهی به روش سنتی جنوب، ابتدا پولک‌های ماهی را تمیز کنید، آنها را بشویید و به قطعات مناسب برش بزنید. در صورت نیاز، ماهی‌ها را با دستمالی خشک کنید تا رطوبت اضافی گرفته شود. ماهی‌ها را درون یک سینی قرار داده و مقداری ادویه مخصوص ماهی و نمک روی آنها بپاشید، مطمئن شوید که ادویه به خوبی به تمام قسمت‌های ماهی نفوذ کرده باشد. برای بهبود جذب طعم، توصیه می‌شود پوست ماهی را جدا کنید.

در مرحله بعد، کمی روغن را درون تابه‌ای بریزید و آن را روی شعله گرم کنید. ماهی‌ها را درون روغن گرم شده قرار داده و ابتدا یک طرف و سپس طرف دیگر آنها را سرخ کنید. پس از اتمام سرخ کردن، حرارت را خاموش کرده و تابه را کنار بگذارید.

برای ادامه پخت خورش، پیازها را پوست گرفته و به صورت ریز خرد کنید. پیازها را درون قابلمه‌ای با کمی روغن روی حرارت نرم و نیمه گرم بپزید تا کاملاً نرم شده و رنگی طلایی به خود بگیرند. سپس، مقداری نمک، فلفل، زردچوبه و رب گوجه فرنگی به پیازها اضافه کنید و به خوبی تفت دهید تا رب و پیازها یکدست شده و رنگ رب تغییر کند.

پس از آن، گوجه‌فرنگی‌ها را ریز خرد کرده یا رنده کرده و به مواد درون قابلمه بیفزایید. وقتی گوجه‌ها نرم شدند و طعم‌دار شدند، رب خرما را به آن اضافه کرده و به خوبی هم بزنید.

در مرحله نهایی، ماهی‌های سرخ شده را به خورش اضافه کرده و اجازه دهید خورش به مدت ۱۵ دقیقه بپزد تا کاملاً جا بیفتد. قبل از سرو، طعم خورش را تنظیم کرده و آن را همراه با برنج ارائه دهید. این دستورالعمل برای تهیه خورش ماهی در استان‌های جنوبی مانند خوزستان و بوشهر مناسب است.

روش تهیه ادویه خورش ماهی

برای طبخ ماهی به شیوه‌های گوناگون، معمولاً از مخلوطی از ادویه‌های اختصاصی ماهی استفاده می‌شود. این مجموعه ادویه‌ها که برای کاهش بوی ناخوشایند ماهی به کار می‌روند، از چندین نوع ادویه پودری تشکیل شده که با هم ترکیب می‌شوند و در هر بار پخت ماهی، به میزان نیاز از آن بهره‌برداری می‌شود.

زیره پودری: ۲ قاشق چای‌خوری

آویشن پودری: ۲ قاشق چای‌خوری

نمک: ۲ قاشق چای‌خوری

پودر فلفل قرمز: ۲ قاشق چای‌خوری

پودر فلفل سیاه: ۱ قاشق چای‌خوری

پودر پیاز: ۲ قاشق چای‌خوری

پودر سیر: ۱ قاشق چای‌خوری

پودر تخم گشنیز: ۲ قاشق چای‌خوری

زردچوبه: ۱ قاشق چای‌خوری

کاری: ۱ قاشق چای‌خوری

برای ساخت ادویه مخصوص ماهی، کلیه ادویه‌ها و مواد لازم را داخل یک ظرف بریزید و آنها را به خوبی با هم مخلوط کنید. پس از آماده شدن، این ترکیب را در یک ظرف شیشه‌ای ریخته و آن را در جایی سرد و خشک، به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

ادویه‌ی آماده شده را حدود ۳۰ دقیقه قبل از طبخ ماهی، بر روی ماهی‌های تازه به صورت یکنواخت بپاشید تا کلیه قسمت‌های ماهی به طور کامل با ادویه پوشیده شوند. سپس، ماهی را پخته و لذت ببرید.

روش تهیه خورش ماهی چابهاری

در تهیه «ناروشت ماهی» که همان خورش ماهی بلوچی است، پیشنهاد می‌شود از گشنیز تازه به میزان کم (حداکثر دو قاشق)، یک فلفل سبز و انبه کال استفاده کنید. اجزای دیگر این خورش مشابه با مواد به کار رفته در خورش‌های ماهی سنتی جنوبی است.

یک ویژگی مهم در پخت این خورشت آن است که لازم نیست ماهی‌ها را قبلاً سرخ کنید. بنابراین، ابتدا ماهی‌ها را با نمک طعم‌دار کرده و کنار بگذارید. پس از آماده‌سازی مواد خورش، ماهی‌ها را به آن بیفزایید. ماهی‌ها باید برای مدت ۲۰ دقیقه در مایه خورش و همراه با تمبر هندی بپزند. در نهایت، این خورش را با برنج سرو نمایید.

فوت و فن خورش ماهی

پیشنهاد می‌شود که ماهی به کار رفته در دستور پخت خورش ماهی بدون پوست باشد. می‌توانید پوست ماهی را پس از اینکه کمی بپزد، از گوشت جدا کنید.

در خصوص حجم آب مورد نیاز برای خورش ماهی، این موضوع به سلیقه فردی شما بستگی دارد و می‌توانید خورش را به صورت غلظت دلخواه، چه غلیظ و چه رقیق‌تر، تهیه نمایید.

شما می‌توانید بر حسب ترجیح خود از افزودنی‌هایی مانند انواع حبوبات، سبزیجات متنوع مانند پیازچه، گیاهان معطر، تره فرنگی، فلفل دلمه و غیره در تهیه خورش ماهی بهره ببرید.

به طور معمول، برای طعم‌دار کردن خورش ماهی از رب خرما استفاده می‌شود، اما در صورت عدم دسترسی، می‌توانید از تمبر هندی به عنوان جایگزین استفاده کنید.

برای افزودن تمبر هندی به خورش، کمی تمبر هندی را در آب گرم خیسانده و پس از آنکه نرم شد، آن را صاف کرده تا جدا از هسته و پوست، عصاره آن به خورش اضافه گردد.

چنانچه قصد دارید خورش ماهی را با طعم رب انار تهیه کنید، به جای تمبر هندی یا رب خرما، از رب انار رقیق شده استفاده کنید.

یکی از شیوه‌های طبخ خورش ماهی این است که ابتدا مایه خورش را آماده کرده و ماهی را به صورت جداگانه سرخ کنید و در کنار خورش به سرو برسانید تا شکل آن حفظ شود.

خورش ماهی اغلب در کنار برنج یا کته قالبی در رستوران‌ها سرو می‌شود و همراه با انواع ترشی و سبزی‌های تازه ارائه می‌گردد که طعم دلپذیری به آن می‌بخشد.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 19 اسفند 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.