; فوت و فن شامی و راز خوشمزگی شامی و ادویه برای خوشمزه شدن کتلت - موسوی ها
تزیین پنکیک ساده با موز و شکلات و عسل برای مدرسه و کودک

تزیین پنکیک ساده با موز و شکلات و عسل برای مدرسه و کودک

تزیین پنکیک ساده تزیین پنکیک ساده با موز و شکلات و عسل برای مدرسه و کودک در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. برای تزیین پنکیک خانگی می توانید …

فوت و فن میرزا قاسمی و راز خوشمزگی میرزا قاسمی خوشمزه شمالی

فوت و فن میرزا قاسمی و راز خوشمزگی میرزا قاسمی خوشمزه شمالی

فوت و فن میرزا قاسمی فوت و فن میرزا قاسمی و راز خوشمزگی میرزا قاسمی خوشمزه شمالی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. گفته می‌شود در حدود سال …

فوت و فن پخت گوش فیل و راز خوشمزگی گوش فیل خوشمزه و خانگی

فوت و فن پخت گوش فیل و راز خوشمزگی گوش فیل خوشمزه و خانگی

فوت و فن پخت گوش فیل فوت و فن پخت گوش فیل و راز خوشمزگی گوش فیل خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. یکی از …

فوت و فن شامی

طرز تهیه شامی با گوشت چرخ کرده شامی خوشمزه نی نی سایت طرز تهیه شامی گوشت و سیب زمینی نی نی سایت فوت و فن خوشمزه شدن کتلت نی نی سایت شامی خوشمزه و مجلسی ادویه برای خوشمزه شدن کتلت طرز تهیه شامی تبریزی طرز تهیه شامی ساده

فوت و فن شامی و راز خوشمزگی شامی و ادویه برای خوشمزه شدن کتلت در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

شامی کباب یکی از خوشمزه‌ترین و سریع‌ترین غذاهای ایرانی است که بسیار مورد علاقه مردم قرار دارد. در تهیه آن، در نقاط مختلف ایران، از روش‌ها و ترفندهایی استفاده می‌شود که به خوشمزه‌تر شدن آن کمک می‌کنند.

برای تهیه شامی کباب، از گوشت‌های مختلفی مانند گوشت قرمز گوسفندی، گوساله، بوقلمون و مرغ استفاده می‌شود. حالا به مواردی اشاره می‌کنیم که در طبخ و پخت و خوشمزه شدن این غذا تأثیر به‌سزایی دارد.

هنگام تهیه شامی کباب، سیب‌زمینی‌ها را پس از رنده کردن با آب سرد شسته و آب آن‌ها را گرفته می‌شود. این کار باعث خوشمزه‌تر و ترد شدن سیب‌زمینی‌ها می‌شود. همچنین، افزودن یک حبه سیر رنده شده به مواد شامی، طعم لذیذ‌تری به آن می‌دهد. همچنین، افزودن سبزی‌های معطر مانند ترخون، مرزه یا جعفری نیز باعث خوشمزه‌تر شدن شامی می‌شود.

به‌طور کلی، ترفندهای مختلفی برای افزایش خوشمزگی شامی کباب وجود دارد. برخی از این ترفندها عبارتند از استفاده از انواع ادویه‌ها و به‌خصوص زردچوبه، زنجبیل و ادویه‌های خاص دیگر، مرقوق کردن گوشت قبل از پخت، استفاده از مربا و نمک در مرحله مارینه کردن گوشت، یا حتی استفاده از روش‌های خاص پخت مانند پخت در تابه یا بر روی زغال.

هرچند که ترفندها و ترجیحات در تهیه شامی کباب ممکن است در مناطق و فرهنگ‌های مختلف متفاوت باشند، اما همیشه هدف اصلی افزایش خوشمزگی و لذت بردن از این غذاست.

فوت و فن شامی

برای تهیه شامی کباب خوشمزه و لذیذ، می‌توانید از ترفندها و نکاتی که ذکر کرده‌اید، استفاده کنید.

بهتر است هنگام تهیه شامی، یک یا دو قاشق پودر سوخاری یا آرد نخودچی را به آن اضافه کنید تا موجب ترد شدن و افزایش خوشمزگی شامی شود. همچنین، موادی که آماده شده‌اند را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال نگهداری کنید؛ این کار می‌تواند در کیفیت و مزه شامی تأثیر فراوانی داشته باشد.

در تهیه مواد شامی، اگر از گوشت گوساله استفاده می‌کنید، بهتر است یک یا دو قاشق کره آب شده یا یک یا دو قاشق آب مرغ را به مایه اضافه کنید. این ترفند به شامی کمک می‌کند تا خوشمزه‌تر شود.

در انتخاب گوشت گوساله، بهتر است گوشتی کاملاً بدون چربی انتخاب کنید تا شامی‌های با کیفیت و خوش طعمی داشته باشید. همچنین، افزودن مقداری زعفران آب کرده به مواد شامی، طعم خوبی به آن می‌دهد. همچنین، برای زیباتر شدن رنگ شامی، می‌توانید کمی زردچوبه را در روغن ریخته و سپس سرخ کنید تا رنگ آن بهتر شود.

ضخامت شامی نیز باید رعایت شود تا مواد داخل آن خام نباشد. در انتخاب مواد شامی، استفاده از ادویه‌های تازه می‌تواند باعث عطر و مزه بهتر آن شود. همچنین، از دارچین می‌توانید برای از بین بردن بوی گوشت چرخ کرده و افزایش خوشمزگی شامی استفاده کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید شامی کباب خوشمزه و لذیذی تهیه کنید.

راز خوشمزگی شامی

در تهیه کتلت با سیب زمینی، می‌توانید از روش‌ها و نکات زیر برای بهبود طعم و کیفیت آن استفاده کنید:

بعد از رنده کردن سیب زمینی و پیاز، حتماً آب آنها را با استفاده از دستگاه چرخ‌کننده یا قرار دادن آنها در دستمال تمیز بگیرید. این کار باعث می‌شود کتلت شما وا نشود و غذایتان طعم و رنگ بهتری داشته باشد.

استفاده از آرد نخودچی به جای آرد سوخاری در کتلت گوشت، می‌تواند بافتی پفک و تردتر به کتلت بدهد. همچنین، می‌توانید از آرد سوخاری و پودر نان خشک نیز استفاده کنید. افزودن این آرد‌ها به همراه ادویه‌های دلخواه به مواد کتلت و سرخ کردن آنها، می‌تواند طعم و کیفیت آن را بهبود بخشد.

می‌توانید کتلت را بدون استفاده از تخم مرغ تهیه کنید. اگر مایلید از کتلت بدون تخم مرغ استفاده کنید، می‌توانید طرز تهیه آن را بررسی کنید.

برای افزودن طعم ویژه به کتلت، می‌توانید به مایه کوکو یا شامی انواع سبزی‌های معطر خشک یا تازه مثل ترخون و مرزه اضافه کنید. همچنین، استفاده از ادویه‌های معطر نیز می‌تواند به طعم و کیفیت آن کمک کند.

مهمترین نکته برای خوشمزه شدن کتلت و شامی، استراحت دادن مایه قبل از سرخ کردن آن در یخچال است. قبل از سرخ کردن کتلت، مواد را در ظرف دربسته و با پوشش در یخچال قرار دهید و به مدت ۱ تا ۲ ساعت استراحت دهید. این کار باعث می‌شود کتلت خرد شده درست بپزد و طعم بهتری داشته باشد.

در تهیه شامی کباب تهرانی و شیرازی نیز، می‌توانید از روش‌ها و نکات زیر برای بهبود طعم و کیفیت آنها استفاده کنید:

نکته مهم در خوشمزه شدن شامی، استفاده از گوشتی بدون ریشه است. اگر از گوشت گوساله استفاده می‌کنید، می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری کره ذوب شده را به مایه شامی اضافه کنید. این کار باعث می‌شود گوشت شما خشک نشود و طعم بهتری داشته باشد.

در صورت استفاده از گوشت مرغ در شامی، می‌توانید ۲ قاشق آب مرغ و کره را به مایه شامی اضافه کنید. این نکته باعث می‌شود گوشت مرغ شما آبدارتر و خوشمزه‌تر شود.

هنگام سرخ کردن کوکو یا کتلت، اگر روغن کمی زردچوبه به آن اضافه کنید و در آن کتلت‌ها یا کوکو را سرخ کنید، رنگ آن‌ها زیباتر خواهد شد.

برای بهبود طعم شامی، می‌توانید از مقداری زعفران دم‌کرده در مواد شامی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود طعم شامی شما فوق العاده و ویژه تر شود.

چرا شامی وا می رود ؟

مهمترین عامل برای جلوگیری از وا رفتن شامی، کم بودن مقدار تخم مرغ است. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

در صورتی که شامی ها در حین سرخ شدن تیکه تیکه می‌شوند، به اندازه کافی تخم مرغ به مواد شامی اضافه کنید. در صورت نیاز، می‌توانید سفیده تخم مرغ یا تخم مرغ اضافی را به شامی خود اضافه کنید. این کار باعث می‌شود ترکیب شامی خوب متماسک شود و وا نشود.

بعد از ورز دادن مواد شامی، آنها را بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در داخل یخچال قرار دهید. استراحت دادن شامی در یخچال باعث می‌شود مواد به همچسبی بیشتری برسند و شامی شما کمتر وا می‌شود.

یکی از علل دیگر وا رفتن شامی، آبکی بودن مواد است. برای رفع این مشکل، پیاز را با رنده درشت رنده کنید و به مواد شامی آرد سوخاری یا نان خشکه بزنید. این کار باعث جذب رطوبت اضافی در شامی می‌شود و شامی کمتر وا می‌شود.

حتی اگر به اندازه کافی تخم مرغ به شامی زده باشید، در صورت داشتن مواد شامی فراوان، می‌توانید از قرار دادن آن در یخچال پس از ورز دادن آن صرف نظر کنید. با این حال، توجه داشته باشید که استراحت دادن شامی در یخچال همچنان می‌تواند به ترکیب مواد و همبستگی بهتر آنها کمک کند و وا رفتن را کاهش دهد.

چرا شامی سفت میشود ؟

میزان گوشت در شامی خیلی زیاد است. برای جلوگیری از سفت شدن شامی، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

کاهش مقدار گوشت شامی نسبت به دیگر مواد آن. اگر مقدار گوشت نسبت به دیگر مواد زیاد است، ممکن است شامی سفت شود. بهتر است مقدار گوشت را کاهش داده و به جای آن، مقداری آرد نخودچی، آرد سوخاری یا حتی نون خشکه آسیاب شده به شامی اضافه کنید.

رنده کردن پیاز با رنده درشت. رنده کردن پیاز با رنده درشت موجب می‌شود شامی هم وا نشود و هم باعث می‌شود شامی پوک و نرم‌تر شود. بنابراین، پیاز را با رنده درشت رنده کنید و به مواد شامی اضافه کنید.

اضافه کردن آرد سوخاری، آرد نخودچی یا حتی سویا آسیاب شده به شامی. این مواد می‌توانند به شامی کمک کنند تا نرم‌تر شود و همچنین طعم و خوشمزه‌تر شود. می‌توانید به میزان دلخواهی از این مواد به شامی اضافه کنید.

افزایش مقدار پیاز رنده شده. هرچه مقدار پیاز رنده شده بیشتر باشد، شامی خوشمزه‌تر و بافت نرم‌تری خواهد داشت. بنابراین، توصیه می‌شود مقدار پیاز را بیشتر کرده و به مواد شامی اضافه کنید.

روش پخت شامی نرم و ترد

با رعایت نکات زیر، می‌توانید به راحتی یک شامی نرم و خوشمزه تهیه کنید:

اضافه کردن مقداری آرد سوخاری، سویا یا نون خشک آسیاب شده به مواد شامی. این اقدام موجب می‌شود تا مواد شامی کمتر آبکی شوند و شامی خوشمزه‌تر و بافت نرم‌تری داشته باشد. میزان اضافه کردن این مواد به سلیقه شما بستگی دارد.

رنده کردن پیاز با رنده درشت. رنده کردن پیاز با رنده درشت هم به جلوگیری از وا رفتن شامی کمک می‌کند و هم باعث می‌شود شامی نرم و خوشمزه‌تر شود. بنابراین، پیاز را با رنده درشت رنده کنید و به مواد شامی اضافه کنید.

توجه به میزان تخم مرغ. مقدار تخم مرغ باید مناسب باشد، به طوری که وقتی گوشت را ورز می‌دهید، گوشت شامی کاملاً مرطوب و نرم باشد. این موضوع به توزیع مناسب رطوبت در شامی کمک می‌کند.

استفاده از ادویه‌ها برای افزایش طعم. به جای استفاده از زردچوبه، نمک و فلفل به عنوان تنها ادویه‌ها، می‌توانید از تنوعی ادویه‌های دیگر مثل زردچوبه، زیره، کمی ریحان، پودر سیر، پودر پیاز و غیره استفاده کنید. این ادویه‌ها به شامی طعم و عطر بیشتری می‌بخشند.

طرز تهیه شامی با گوشت چرخ کرده شامی خوشمزه نی نی سایت طرز تهیه شامی گوشت و سیب زمینی نی نی سایت فوت و فن خوشمزه شدن کتلت نی نی سایت شامی خوشمزه و مجلسی ادویه برای خوشمزه شدن کتلت طرز تهیه شامی تبریزی طرز تهیه شامی ساده

مواد لازم برای پخت شامی

۲۰۰ گرم گوشت چرخ کرده؛

۱ عدد تخم مرغ متوسط

نمک یک قاسق چای خوری؛

ادویه ۱٫۵ قاشق چای خوری (زرچوبه، فلفل، دارچین، زنجبیل و…) اگر از ادویه کاری استفاده کنید عطر شامی را بهتر می کند.

یک عدد پیاز بزرگ؛

نون خشکه، سویا یا آرد سوخاری آسیاب شده دو قاشق غذا خوری سر پر؛

سیب زمینی کوچک (دلخواه) (اگر سیب زمینی اضافه کردید، بجای تخم مرغ متوسط، یک تخم مرغ بزرگ به مواد اضافه کنید.)

رب گوجه نصف قاشق غذا خوری یا گوجه تازه ۲ عدد کوچک (دلخواه)

روش پخت شامی

با رعایت نکات زیر، می‌توانید به راحتی یک شامی نرم و خوشمزه تهیه کنید:

پیاز را با رنده درشت و سیب زمینی را با رنده ریز رنده کنید. این کار به توزیع بهتر مواد در شامی کمک می‌کند و باعث می‌شود شامی نرم‌تر و مزه‌دارتر شود.

مواد شامی را به جز رب گوجه، با هم مخلوط کنید و خوب ورز بدهید. این کار باعث ترکیب مواد و ایجاد ترکیبات طعم‌دهنده متقابل می‌شود.

بعد از مخلوط کردن مواد شامی، بهتر است آن‌ها را برای ۳۰ تا ۱ ساعت در داخل یخچال استراحت دهید. این اقدام به ترکیب و تثبیت طعم‌ها و بافت شامی کمک می‌کند.

مواد شامی را به صورت کتلت‌های نازک درآورید و در روغن سرخ کنید. از تابه‌های نسوز استفاده کنید تا میزان کمتری روغن مصرف شود و شامی‌ها سالم و خوش‌رنگ شوند.

برای سس شامی، مقدار نصف قاشق غذاخوری رب گوجه را سرخ کنید تا بوی زهم آن گرفته شود و با یک سوم لیوان آب مخلوط کنید. شامی‌ها را در این سس قرار دهید و درب تابه را ببندید. اجازه دهید با حرارت کم تا حدود ۱۰-۱۵ دقیقه سس به خورد شامی‌ها برود و آب رب کاملاً تمام شود.

اگر دوست دارید، می‌توانید مقداری پودر سیر به سس شامی اضافه کنید تا آن را خوشمزه‌تر کنید.

بجای رب گوجه، می‌توانید از گوجه تازه استفاده کنید. برای این منظور، گوجه‌ها را حلقه حلقه ببرید و خوب سرخ کنید. سپس شامی‌ها را به همراه یک سوم لیوان آب به آن‌ها اضافه کنید و حرارت را کم کنید تا طعم گوجه در شامی نفوذ کند و آب آن‌ها تمام شود.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 8 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.