; فوت و فن سوپ و راز خوشمزگی سوپ و نکاتی طلایی برای پخت انواع سوپ - موسوی ها
فوت و فن کوکو ماکارونی و راز خوشمزگی کوکو ماکارونی خوشمزه و خانگی

فوت و فن کوکو ماکارونی و راز خوشمزگی کوکو ماکارونی خوشمزه و خانگی

فوت و فن کوکو ماکارونی فوت و فن کوکو ماکارونی و راز خوشمزگی کوکو ماکارونی خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. کوکوی ماکارونی، یکی از …

فوت و فن پخت مربای شقاقل و راز خوشمزگی مربای شقاقل خانگی

فوت و فن پخت مربای شقاقل و راز خوشمزگی مربای شقاقل خانگی

فوت و فن پخت مربای شقاقل فوت و فن پخت مربای شقاقل و راز خوشمزگی مربای شقاقل خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. مربای شقاقل یکی از …

فوت و فن ترشی پیاز و راز خوشمزگی ترشی پیاز خوشمزه و خانگی

فوت و فن ترشی پیاز و راز خوشمزگی ترشی پیاز خوشمزه و خانگی

فوت و فن ترشی پیاز فوت و فن سس انبه و راز خوشمزگی سس انبه خوشمزه و خانگی فوت و فن سس انبه و راز خوشمزگی سس انبه خوشمزه و خانگی در …

فوت و فن سوپ

راز خوشمزه شدن سوپ جو نی نی سایت ادویه برای خوشمزه شدن سوپ جو راز خوشمزه شدن سوپ جو رستورانی برای خوشمزه شدن سوپ رشته طرز تهیه سوپ خوشمزه برای مهمانی راز خوشمزه شدن سوپ ورمیشل ترفندهای خوشمزه شدن سوپ بهترین طعم دهنده سوپ جو

فوت و فن سوپ و راز خوشمزگی سوپ و نکاتی طلایی برای پخت انواع سوپ در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

سوپ یکی از غذاهای اولیه و ساده‌ترین غذاها است که از قدیم‌الایام تاکنون تهیه و مصرف می‌شود. در گذشته، مردم از طریق پخت گوشت با آب و اضافه کردن سبزیجات و سایر مواد با طعم و عطر مطبوع، سوپ را تهیه می‌کردند.

سوپ یک نوع غذایی است که بر پایه مایعات تهیه می‌شود و بسیاری از موارد از مواد جامد مانند سبزیجات و انواع گوشت استفاده می‌شود.

با گذر زمان و پیشرفت فناوری، توانستیم ظروف سفالی را تولید کنیم و این پیشرفت به ما اجازه می‌دهد تا مایعات را بدون نگرانی از شکستن یا ترک ظروف، روی آتش قرار داده و غذاها را پخت کنیم. تاریخ تهیه سوپ به زمانی بازمی‌گردد که حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، انسان‌ها ظروف سفالی را به این منظور استفاده کردند.

پختن سوپ با دمای ملایم

اضافه کردن ادویه‌ها در مراحل مختلف پخت، یک روش حیاتی برای افزودن طعم و مزه به غذا است. ادویه‌ها قادرند طعم و عطر خاصی را به غذا اضافه کرده و آن را بهبود بخشند. با استفاده از انواع ادویه‌ها، می‌توانید غذای خود را به طعم دلخواه خود تنظیم کرده و تجربه‌ی شخصی خود را در آشپزی اضافه کنید. بنابراین، اضافه کردن ادویه‌ها در مراحل مختلف پخت، بسیار اساسی است تا مزه و طعم غذا بهبود یابد و تنوع و لذت بیشتری به آشپزی شما بخشیده شود.

ادویه های مناسب برای سوپ

در هنگام پخت، اضافه کردن ادویه‌ها یک روش بسیار مهم برای افزودن طعم و مزه به غذا می‌باشد. ادویه‌ها قادرند به غذا طعم و عطر خاصی ببخشند و آن را بهبود بخشند. با استفاده از انواع ادویه‌ها، می‌توانید غذای خود را به طعم دلخواه خود تنظیم کرده و تجربه‌ی خاص و شخصی خود را در آشپزی اضافه کنید. بنابراین، اضافه کردن ادویه‌ها در مراحل مختلف پخت، به منظور بهبود مزه و طعم غذا بسیار اهمیت دارد و می‌تواند به آشپزی شما عمق و تنوع بیشتری ببخشد.

غلظت استاندارد سوپ

در صورتی که آب گوشت، مرغ یا سبزیجات در دسترس نباشد، می‌توانید از آب به عنوان جایگزین استفاده کنید. استفاده از آب در تهیه سوپ، به جای استفاده از آب گوشت، مرغ یا سبزیجات که ممکن است در دسترس نباشند یا کیفیت ضعیفی داشته باشند، بهتر است و به سوپ طعم بهتری می‌بخشد. در صورت استفاده از آب به عنوان مایع سوپ، حتماً به میزان کافی ادویه و نمک به آن اضافه کنید تا سوپ خوشمزه و متعادل باشد و به خاطر کمبود مزه ناپایدار شود. در واقع، اضافه کردن ادویه‌ها و نمک به سوپ می‌تواند طعم و مزه آن را تحسین برانگیزتر کند و باعث شود که سوپ به شکل مطلوبی خوشمزه و متعادل باشد، حتی در صورت استفاده از آب به عنوان مایع سوپ.

روش تهیه آب قلمه یا آب گوشت برای سوپ

برای طبخ قلم گوساله، ابتدا یک عدد قلم گوساله را خوب شسته کنید. سپس آن را در قابلمه‌ای بزرگ با ۵ برابر حجم قلم، آب قرار دهید. همچنین دو عدد پیاز سرخ شده، یک عدد هویج پوست کنده، یک حبه سیر و دو عدد هل را که با خلال دندان از چند جا سوراخ کرده‌اید، به آن اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت بالا قرار داده و منتظر شوید تا آب جوش بیاید.

بعد از جوش آمدن، حرارت را کم کنید تا قلم پخته شود و آب به نصف شود. در انتهای طبخ، نمک را اضافه کنید. برای پخت قلم در دیگ معمولی، ممکن است به مدت ۷-۸ ساعت طول بکشد، در حالی که در دیگ زودپز حدود ۳:۳۰ – ۳ ساعت زمان می‌برد.

پس از پخت، قلم را در صافی بریزید تا آب آن جدا شود. سپس آب بدست آمده را در یخچال قرار داده و پس از سرد شدن، چربی روی آن را جمع کنید و دور بریزید. قسمت ژله‌ای و بدون چربی را در ظروف کوچک ریخته و در فریزر قرار دهید. هر یک پیمانه آب قلم بدست آمده، برابر با یک لیتر آب گوشت ساده است. در سوپ‌هایی که از آب گوشت استفاده می‌شود، می‌توانید ۱ پیمانه از قلم را با ۳ پیمانه آب مخلوط کرده و به جای ۱ لیتر آب گوشت استفاده کنید. قابلیت نگهداری آب قلم در فریزر حدود ۲ ماه است. به عبارت دیگر، می‌توانید آب قلم را به عنوان جایگزینی برای آب گوشت در سوپ‌ها استفاده کنید و آن را با آب معمولی مخلوط کرده و طعم و مزه خوبی را در سوپ خود به دست آورید.

معجزه آب پای مرغ

برای آماده‌سازی آب پای مرغ، ابتدا یک کیلوگرم پای مرغ را تمیز کرده و بشویید. سپس پوست روی آن را بکنید. برای راحتی کار، می‌توانید پای مرغ را در آب جوش ریخته و پس از چند دقیقه آبکش کنید تا پوست روی آن به راحتی کنده شود. در صورت دلخواه، می‌توانید از پای مرغ پاک شده و پوست کنده نیز استفاده کنید.

پای مرغ را در یک قابلمه بزرگ ریخته و تا حدی آب اضافه کنید تا روی آنها را بپوشاند. سپس قابلمه را روی حرارت بالا قرار داده و منتظر شوید تا به جوش آید.

در قابلمه بزرگ دیگری آب بریزید تا ۲/۳ قابلمه پر شود. داخل آن دو عدد پیاز خورد شده، دو حبه سیر پوست کنده، یک عدد هویج پوست کنده، یک عدد برگ کرفس، سه عدد هل و مقداری نمک بریزید و بگذارید با حرارت بالا بجوشد.

پس از ۱۵ دقیقه که پای مرغ در قابلمه اولی جوشید، آن را در صافی بریزید تا آبش گرفته شود و بلافاصله در قابلمه دوم که در حال جوشیدن است، در کنار سبزی‌ها بریزید و حرارت را ملایم کرده، درب آن را ببندید تا پای مرغ بپزد و آب آن نصف شود. زمان پخت پای مرغ در دیگ معمولی حدوداً ۳-۲:۳۰ ساعت و در دیگ زودپز حدوداً ۱:۳۰-۱ ساعت است.

پس از پخته شدن، پای مرغ را در صافی بریزید و آب آن را جدا کنید. پس از سرد شدن، چربی روی آن را جدا کرده و دور بریزید. قسمت ژله‌ای و شفاف آب پای مرغ را در ظروف کوچک بریزید و در فریزر قرار دهید. قابلیت نگهداری آب پای مرغ در فریزر حدوداً ۲ ماه است.

هر دو پیمانه آب بدست آمده از پای مرغ، برابر با چهار پیمانه آب مرغ است. در سوپ‌هایی که از یک لیتر (چهار پیمانه) آب مرغ استفاده می‌شود، می‌توانید دو پیمانه آب پای مرغ را با دو پیمانه آب مخلوط کرده و استفاده کنید.

برای آب گوشت نیز، مانند آب مرغ عمل کنید. اما در طول طبخ گوشت قرمز، نمک را در اواخر اضافه کنید. به طور کلی، آب پای مرغ یا آب گوشت بهترین گزینه‌ها برای سوپ‌های سفید و خامه‌ای هستند. اما در سوپ‌های سبزیجات مانند کلم، سوپ جو و یا انواع آش، می‌توانید از آب گوشت یا آب قلم استفاده کنید.

راه شفاف کردن ساده آب گوشت و آب مرغ

پس از صاف کردن آب مرغ یا گوشت، آن را روی حرارت بالا قرار داده و به جوش آورید. سپس یک عدد سفیده تخم مرغ را با نصف پیمانه آب سرد یخچالی و یک عدد پوست خورد شده تخم مرغ مخلوط کرده و به مایع اضافه کنید. بگذارید تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد و سفیده تخم مرغ کف کند و وسط بالای آب جمع شود. سپس محتویات را در صافی بریزید تا از آب جدا شود.

انواع سوپ

سوپ های شفاف

سوپ های غلیظ

سوپ های محلی

آشنایی با سوپ های شفاف

سوپ‌های رقیقی از آب مرغ یا آب گوشت کاملاً شفاف تهیه می‌شوند. این نوع سوپ‌ها امکان استفاده از انواع سبزیجات خرد شده، و گاهی اوقات از مرغ یا گوشت خرد شده، و همچنین مواد نشاسته‌ای مانند سیب زمینی، لوبیا، پاستا و غیره را فراهم می‌کنند. یک سوپ شفاف می‌تواند با شفافیت و مزه غنی، شروع خوبی برای یک مهمانی مجلل باشد.

آشنایی با سوپ های غلیظ

سوپ‌هایی وجود دارند که برخلاف سوپ‌های رقیق، شفاف و براق نیستند. این نوع سوپ‌ها با ترکیب آرد، پوره سبزیجات و یا حبوبات، غلیظ شده و معمولاً مات هستند.

آشنایی با سوپ های محلی

در واقع در سراسر جهان سوپ‌های محلی مختلفی وجود دارند که از سبزیجات محلی و مختص هر منطقه استفاده می‌کنند. این سوپ‌ها معمولاً بر اساس سلیقه‌ها، تقلید از نسل به نسل، و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی هر منطقه شکل می‌گیرند.

در هر منطقه ممکن است سوپ محلی خاصی وجود داشته باشد که به عنوان غذای اصلی محسوب می‌شود و سبزیجات مختص آن منطقه در تهیه آن به کار می‌روند. این سوپ‌ها معمولاً به دلیل استفاده از سبزیجات محلی و مواد اولیه فراوان و طبیعی، علاوه بر خوشمزه بودن، بهداشتی و مغذی نیز هستند.

مثال‌هایی از سوپ‌های محلی شامل گازپاچو از آذربایجان، مینسترونه از ایتالیا، بورش از روسیه، فصولیه از ایران، گومبو از کره، چودر از مغرب، پوزه از آلمان، فیش کاپ از آمریکا و رامن از ژاپن می‌باشد. هرکدام از این سوپ‌ها دارای ترکیبات خاص خود و سبزیجات محلی استفاده شده در تهیه آنها هستند.

راز خوشمزه شدن سوپ جو نی نی سایت ادویه برای خوشمزه شدن سوپ جو راز خوشمزه شدن سوپ جو رستورانی برای خوشمزه شدن سوپ رشته طرز تهیه سوپ خوشمزه برای مهمانی راز خوشمزه شدن سوپ ورمیشل ترفندهای خوشمزه شدن سوپ بهترین طعم دهنده سوپ جو

فوت و فن پختن سوپ

هنگام تهیه سوپ‌ها، می‌توانید مواد تشکیل دهنده را به یک اندازه خرد کنید تا در هنگام پخت یکسان پخته شوند. استفاده از سبزیجات تازه به عنوان مواد اولیه سوپ توصیه می‌شود، زیرا سبزیجات یخ زده برای سوپ مناسب نیستند.

در صورت استفاده از رب گوجه‌فرنگی در سوپ، می‌توانید رب را با مقداری روغن (حدوداً ۲-۱ قاشق غذاخوری) تفت داده و سپس به سوپ اضافه کنید.

در صورت استفاده از شیر در سوپ، می‌توانید ابتدا سیر سرد را با مقداری آب مخلوط کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود، سپس آن را به سوپ اضافه کنید.

در صورت استفاده از ماست در سوپ، می‌توانید ماست را با آرد مخلوط کنید و به سوپ اضافه کنید، یا سوپ داغ را به تدریج به ماست اضافه کنید تا گرم شود و ماست نبرد. سپس مخلوط را به قابلمه اصلی بریزید و مدام هم بزنید تا سوپ جوش بیاید.

در صورت استفاده از خامه در سوپ، می‌توانید خامه را قبل از مخلوط کردن با سوپ، با ۳-۲ قاشق غذاخوری آب لیموترش یا سرکه مخلوط کنید و در یخچال قرار دهید. سپس سوپ داغ را به تدریج به خامه اضافه کنید تا خامه نبرد.

در صورت استفاده از جو در سوپ، توجه کنید که تاریخ روی بسته جو را رعایت کنید. در صورتی که جو قدیمی شده باشد، رنگ آن پس از پخت تیره می‌شود. قبل از استفاده، جو را از روز قبل خیس کنید. سپس در قابلمه‌ای با پوشش ضد چسب و حجمی حداقل ۵ برابر حجم جو، آب و ۱ قاشق غذاخوری روغن روی حرارت ملایم قرار دهید تا جو پخته و لعاب بیاندازد. جو پخته شده اگر به همراه لعابش داخل فریزر قرار گیرد، به مدت ۱ ماه قابل نگهداری است.

در هنگام افزودن نمک، آب لیموترش و فلفل به سوپ، دقت کنید که مقدار آنها را به میزان دلخواه خود اضافه نکنید تا طعم دیگری را تحت الشعاع قرار ندهید، و به مقدار کمی از آنها استفاده کنید. با توجه به اینکه ذائقه‌ها متفاوت است، نمک و آب لیموترش را در سفره قرار دهید تا هر کس متناسب با ذائقه‌ی خود از آنها استفاده کند.

برای غلیظ کردن سوپ، می‌توانید از آرد استفاده کنید، ولی در صورتی که آرد در دسترس نباشد، می‌توانید از نشاسته استفاده کنید، اما مقدار آن را نصف نسبت به آرد در نظر بگیرید به علت قدرت تغلیظ بالای نشاسته نسبت به آرد.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 8 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.