; فوت و فن زولبیا و راز خوشمزگی زولبیا و نکات پخت زولبیا خوشمزه خانگی - موسوی ها
فوت و فن سالاد الویه و راز خوشمزه شدن الویه و نکات طلایی سالاد الویه

فوت و فن سالاد الویه و راز خوشمزه شدن الویه و نکات طلایی سالاد الویه

فوت و فن سالاد الویه فوت و فن سالاد الویه و راز خوشمزه شدن الویه و نکات طلایی سالاد الویه در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. نکات الویه …

فوت و فن پخت شیر ماهی و راز خوشمزگی شیر ماهی خانگی

فوت و فن پخت شیر ماهی و راز خوشمزگی شیر ماهی خانگی

فوت و فن پخت شیر ماهی فوت و فن پخت شیر ماهی و راز خوشمزگی شیر ماهی خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. ماهی شیر یا شیرماهی، …

فوت و فن حلوا زعفرانی و راز خوشمزگی حلوا زعفرانی و نکات پخت حلوا زعفرانی

فوت و فن حلوا زعفرانی و راز خوشمزگی حلوا زعفرانی و نکات پخت حلوا زعفرانی

فوت و فن حلوا زعفرانی فوت و فن حلوا زعفرانی و راز خوشمزگی حلوا زعفرانی و نکات پخت حلوا زعفرانی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. برای افزایش …

فوت و فن زولبیا

فوت و فن بامیه ترد برای ترد شدن زولبیا طرز تهیه زولبیا با جوش شیرین نحوه ریختن زولبیا در ماهیتابه طرز تهیه زولبیا حرفه ای طرز تهیه بامیه زولبیا در خانه برمیگردیم طرز تهیه زولبیا بامیه قنادی علت سفت شدن زولبیا

فوت و فن زولبیا و راز خوشمزگی زولبیا و نکات پخت زولبیا خوشمزه خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

شیرینی زولبیا یکی از شیرینی‌های محبوب با ریشه‌های هندی است. این شیرینی معمولاً با همراهی بامیه و گوشت فیل سرو می‌شود و در ایام ماه رمضان، جزء مهمی از سفره‌های افطار محسوب می‌شود. طعم شیرین و لذیذ زولبیا بسیار جذاب است.

برای تهیه زولبیا در خانه، به موادی مانند ماست و نشاسته نیاز دارید. تهیه زولبیا در منزل بسیار ساده است و نسخه خانگی آن نسبت به نسخه بازاری، بهتر و خوشمزه‌تر است. این به دلیل استفاده از مواد تازه، روغن سالم و نگهداری از تازگی مواد در منزل می‌باشد.

به این ترتیب، شیرینی زولبیا را به سادگی در خانه می‌توان تهیه کرد و نسخه خانگی از نظر خوشمزگی و سلامتی نسبت به نسخه بازاری برتری دارد.

مواد لازم برای پخت زولبیا

نشاسته گل(گندم) ۱ لیوان

ماست ۱ لیوان

آرد سفید ۱ قاشق غذاخوری

بکینگ پودر نصف قاشق مرباخوری

زعفران دم کرده غلیظ ۱ قاشق چای‌خوری

مواد لازم برای پخت شربت زولبیا

آب ۲ لیوان

شکر ۳ لیوان

جوهر لیمو نوک قاشق چای‌خوری

گلاب ۱/۴ پیمانه

زعفران دم کرده غلیظ به مقدار لازم

آموزش تهیه شربت زولبیا

برای تهیه زولبیا، ابتدا باید شربت آن را آماده کنید. در این روش، ابتدا آب را در یک قابلمه قرار دهید و روی حرارت بالا قرار دهید تا به جوش بیاید. پس از آن، جوهر لیمو را به آب افزوده و این اقدام باعث ایجاد جوششی در آب می‌شود و شیرینی به خوبی آبکی می‌شود.

در مرحله بعد، شکر را به آب می‌ریزید و بدون هم زدن، آن را در آب حل کرده تا شربت شفاف شود.

پس از آن، زعفران و گلاب را به شربت اضافه کرده و حرارت را کم می‌کنید تا شربت به قوام برسد. در این مرحله، حرارت باید کم باشد و اگر حرارت بالا باشد و شربت به سرعت به قوام برسد، بعد از خنک شدن ممکن است شکرکی به وجود آید.

حتماً باید صبر کنید تا شربت به‌طور آرام جوش بیاید؛ مدت زمان لازم بستگی به قدرت شعله و نوع قابلمه دارد و حداقل حدود ۱۵ دقیقه به‌طول می‌انجامد تا به قوام برسد.

برای اطمینان از قوام شربت، می‌توانید چند قطره از آن را بین دو انگشت خود تست کنید. اگر شربت ویژگی‌های چسبنده و غلیظ باشد و تشکیل شیره بدهد، به این معنی است که به قوام رسیده است.

در صورتی که شربت به‌طور کامل به قوام نرسیده و غلظت کافی ندارد، احتمالاً زولبیا نرم خواهد شد و ممکن است باعث تردی در آن شود. همچنین، اگر شربت بیش از حد به قوام برسد، ممکن است باعث تشکیل شکرکی در زولبیا شود.

وقتی شربت به قوام مطلوب رسید، حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید شربت به طور طبیعی در دمای اطراف خنک شود. پس از خنک شدن، غلظت شربت زولبیا افزایش خواهد یافت و آن باید کمی روان‌تر از عسل باشد.

آموزش پخت زولبیا

برای تهیه زولبیا، ابتدا یک لیوان نشاسته را در یک ظرف قرار داده و یک لیوان ماست را به آن اضافه کنید. سپس مواد را به خوبی مخلوط کنید تا نشاسته در ماست حل شود و تمام مواد به یکدیگر متصل شوند.

در مرحله بعد، یک قاشق آرد همراه با بیکینگ پودر را به مواد اضافه کرده و با استفاده از قاشق، به طور کامل تمام مواد را مخلوط کنید تا یک مخلوط یکدست شکل بگیرد.

سپس، زعفران دم‌کرده غلیظ را به مواد اضافه کرده و مجدداً مخلوط کنید تا تمامی مواد به هم ترکیب شوند و زعفران عطر و رنگ خوبی به شیرینی بدهد.

حتماً به خاطر داشته باشید که مواد یک غلظت متوازن داشته باشند؛ نه بیش از حد سفت و نه بیش از حد شل. برای جلوگیری از تشکیل گره‌های مایه در قیف، مواد را از طریق یک صافی رد کنید.

حداقل یک ساعت، مواد را در فضای اطراف دراز بکشید تا حباب‌های ریزی بر روی مخلوط دیده شوند و مواد آماده شوند.

پس از گذشت زمان استراحت، مجدداً مواد را با قاشق مخلوط کنید تا تمامی حباب‌ها به طور یکنواخت در مخلوط توزیع شوند و سپس مخلوط را در ظرف سس (یا در صورت نداشتن ظرف سس، در قیف یکبار مصرف) بریزید.

سپس یک ماهیتابه را با حرارت متوسط روشن کرده و روغن را داغ کنید تا به طور کامل گرم شود. برای تست داغی روغن، یک قطره از مخلوط را در روغن بریزید؛ اگر فوراً پف کرد و به بالا طلایی شد، به معنی آماده بودن روغن است.

سپس مواد را به صورت دورانی و با چرخش در تابه ریخته و در آن تراکم دهید. به مواد اجازه دهید یک طرف آن به طلایی درآید و سپس مخلوط را برگردانید تا طرف دیگر نیز طلایی شود.

وقتی که هر دو طرف زولبیا به طلایی رنگ شدند (تغییر رنگ ظاهری چندانی ندارد)، مواد را از روغن خارج کرده و بلافاصله آن‌ها را در شربت گرم قرار دهید تا خنک شوند.

در آخر، زولبیا را یک باره در شربت غوطه ور کنید تا رنگ آن یکدست شود و از تشکیل ابلق یا دو رنگی جلوگیری شود. پس از چند دقیقه، آن را از شربت خارج کرده و در صافی قرار دهید تا اضافه‌شربت آبکی را تخلیه کند. در آخر، زولبیا را در ظرف سرو قرار داده و با استفاده از خلال پسته، گل محمدی یا دیگر تزئینات مورد علاقه تزیین نمایید.

فوت و فن زولبیا

جایگزین کردن جوهر لیمو در شربت با دو قاشق آبلیمو طبیعی می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. اما توصیه من به شما استفاده از جوهر لیمو است، زیرا با جوهر لیمو شربت به شدت شیرین نمی‌شود.

در صورتی که می‌خواهید زولبیا یا بامیه‌ی شما براق‌تر شود، می‌توانید در لحظات آخر پخت شربت یک قاشق گلوکز اضافه کنید. گلوکز را از فروشگاه‌های قنادی تهیه کرده و به مواد اضافه کنید. این کار باعث براق‌تر شدن زولبیا و جلوگیری از شیرک زدن شربت می‌شود.

برای جایگزینی گلاب در شربت زولبیا، می‌توانید از چند دانه هل استفاده کرده و بعداً آن‌ها را از شربت حذف کنید.

ماست مورد استفاده در زولبیا باید نه بیش از حد سفت و نه بیش از حد شل باشد. اگر امکان دارد، از ماست ترش خانگی استفاده کنید، زیرا ماست کمی ترش با طعم و چربی بالا برای زولبیا بسیار مناسب است. البته ترشی ماست نباید به حدی برسد که از کار افتاده و خیلی ترش شود. اگر به ماست ترش خانگی دسترسی ندارید، می‌توانید از ماست پرچرب پاستوریزه استفاده کنید.

برای تهیه زولبیا، استفاده از نشاسته‌ی با دانه‌های درشت (نشاسته گل) بهتر از نشاسته پودری است، زیرا نشاسته پودری مخصوص زولبیا نیست. همچنین تاکید می‌کنم که نشاسته تازه باشد؛ زیرا نشاسته قدیمی باعث عدم پف زولبیا در روغن می‌شود.

استفاده از یک قاشق چایخوری زعفران در مایه زولبیا قابل حذف است؛ این زعفران برای رنگ زیباتر زولبیا به کار می‌رود.

هنگام سرخ کردن زولبیا، دقت کنید که زیاد سرخ نشوند تا خشک نشوند و همچنین کم سرخ نشوند که زولبیا نرم شود.

غلظت مواد باید به شکلی باشد که با دست آسانی فشار داده شوند و در داخل روغن پف بیاورند. اگر مواد شما غلیظ‌تر باشند، با اضافه کردن یک یا دو قاشق آب یا ماست، می‌توانید آن‌ها را کمی رقیق‌تر کنید؛ و اگر مواد شما شل باشند، اضافه کردن کمی آرد به آن‌ها کمک می‌کند.

در صورت استفاده از قیف، توصیه می‌شود که سر قیف را خیلی نازک برش ندهید تا زولبیاها خیلی خشک و سفت نشوند.

تا مواد را داغ‌داغ روی هم نچینید، زیرا این کار ممکن است باعث نرم شدن زیری زولبیاها شود.

اگر تصمیم دارید هم زولبیا و هم بامیه درست کنید، ابتدا زولبیا را آماده کنید و از روغنی که برای سرخ کردن زولبیا استفاده کردید، برای بامیه هم استفاده کنید. اما از روغن بامیه برای سرخ کردن زولبیا استفاده نکنید، زیرا این باعث کف کردن روغن می‌شود.

اگر می‌خواهید زولبیاها اندازه و شکل یکسانی داشته باشند، از رینگ مخصوص زولبیا استفاده کنید. رینگ را در روغن گرم قرار دهید و مواد را به دورانی در داخل رینگ بچرخانید.

نکته آخر این است که میزان مواد و روش‌های پخت زولبیا ممکن است به دلخواه و سلیقه شما بستگی داشته باشد. با تجربه و تمرین، می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

آموزش پخت زولبیا فوری

مواد مورد نیاز برای تهیه زولبیا فوری

نشاسته ۱ پیمانه

ماست نصف پیمانه

کره ۱ قاشق مربا خوری روغن جامد

زعفران دم کرده ۱ قاشق مرباخوری

وانیل یک چهارم قاشق مرباخوری

آرد ۱ قاشق غذاخوری

بکینگ پودر نصف قاشق غذاخوری

برای تهیه زولبیا، به مراحل زیر توجه فرمایید:

در یک ظرف مناسب، نشاسته و ماست را با همزن دستی یا همزن برقی به خوبی مخلوط کنید. سپس، کره، زعفران، وانیل و آرد را به مواد مخلوط اضافه کنید و دوباره با همزن برقی یا همزن دستی به خوبی مخلوط کنید. حالا مواد زولبیا آماده است.

مواد را در قیف یا یک مخزن مناسب بریزید. سپس، در یک ماهیتابه مناسب، روغن را ریخته و آن را داغ کنید.

مواد زولبیا را به آرامی در روغن داغ بریزید و روی حرارت کم قرار دهید تا زولبیا پخته شود. می‌توانید به تدریج زولبیاها را به طور مساوی و همزمان بچرخانید تا به رنگ طلایی و سرخی مطلوب برسند.

پس از پخته شدن زولبیاها، آن‌ها را از روغن برداشته و طبق ذائقه‌تان و میزان شیرینی مورد نیاز، در شهد قرار دهید.

زولبیاها به سرعت آماده مصرف هستند.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 15 شهریور 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.