; فوت و فن ترشی هفت بیجار و راز خوشمزگی و ادویه ترشی هفت بیجار - موسوی ها
فوت و فن چکدرمه و راز خوشمزگی چکدرمه خوشمزه و خانگی و درجه یک

فوت و فن چکدرمه و راز خوشمزگی چکدرمه خوشمزه و خانگی و درجه یک

فوت و فن چکدرمه فوت و فن چکدرمه و راز خوشمزگی چکدرمه خوشمزه و خانگی و درجه یک در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. پلو چکدرمه ترکمنی، به …

فوت و فن دلمه فلفل و راز خوشمزگی دلمه فلفل و نکات پخت دلمه فلفل

فوت و فن دلمه فلفل و راز خوشمزگی دلمه فلفل و نکات پخت دلمه فلفل

فوت و فن دلمه فلفل فوت و فن دلمه فلفل و راز خوشمزگی دلمه فلفل و نکات پخت دلمه فلفل در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. فوت و …

فوت و فن حلوا رولی و راز خوشمزگی حلوا رولی خوشمزه و خانگی

فوت و فن حلوا رولی و راز خوشمزگی حلوا رولی خوشمزه و خانگی

فوت و فن حلوا رولی فوت و فن حلوا رولی و راز خوشمزگی حلوا رولی خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. حلوا، دسر شیرین و …

فوت و فن ترشی هفت بیجار

طرز تهيه ترشي مخلوط فوت و فن ترشی هفت بیجار ترشی هفت بیجار خانم نجاتی ترشی هفت بیجار مجلسی ادویه ترشی هفت بیجار ترشی هفت بیجار زرد رنگ طرز تهیه ترشی هفت بیجار همدان طرز تهیه ترشی هفت بیجار شمالی

فوت و فن ترشی هفت بیجار و راز خوشمزگی ترشی هفت بیجار و ادویه ترشی هفت بیجار در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

با اصالتی ۱۵۰ ساله در نزدیکی پاییز، ترشی هفت بیجار در هر خانه‌ی بیجاری قابل دسترسی است. عطر و طعم بی‌نظیر این ترشی، که به ادویه‌های مخصوص و جادویی آن بستگی دارد، آن را به عنوان یکی از غذاهای محبوب برای بسیاری از ایرانی‌ها تبدیل کرده است. ترشی هفت بیجار به دلیل مواد تشکیل دهنده‌اش، که شامل هفت میوه، هفت ادویه و هفت سبزی است، به نام “هفت بیجار” شهرت یافته است.

اگر علاقه‌مند به تهیه ترشی هستید یا حتی اگر تجربه‌ای در تهیه آن ندارید، ناامید نشوید و با دل خوش به کار بپردازید.

مواد لازم

گل کلم دو کیلوگرم

بادمجانی ک کیلوگرم

هویج یک کیلوگرم

خیار یک کیلوگرم

سیب زمینی ترشی دو عدد

به دو عدد

لوبیا سبز یک کیلوگرم

سیر پنج بوته

فلفل سبز تند ۲۵۰ گرم

فلفل دلمه‌ای (به رنگ دلخواه) یک عدد

سبزی ترشی شامل ترخون، مرزه، نعناع، جعفری و گشنیزنیم کیلوگرم

ادویه ترشی هفت بیجار (طرز تهیه در ادامه)به مقدار لازم

سرکه سفید یک‌ و نیم لیتر

ادویه مخصوص ترشی هفت بیجار

پودر گلپر۱۰ قاشق چای‌خوری

فلفل سیاهیک قاشق چای‌خوری

جوز هندییک قاشق چای‌خوری

پودر رازیانهیک قاشق چای‌خوری

پودر تخم گشنیزپنج قاشق چای‌خوری

پنج قاشق چای‌خورییک قاشق چای‌خوری

پودر زیره سبزدو قاشق چای‌خوری

سبزی خشک (به نسبت برابر مرزه، ترخون، گشنیز و نعنا خشک)دو قاشق چای‌خوری

روش تهیه ترشی هفت بیجار

برای تهیه ادویه‌های مخصوص و جادویی ترشی هفت بیجار، ابتدا همه مواد مذکور را درون مخلوط‌کن قرار داده و آن‌ها را آسیاب کنید تا به صورت پودری شوند. سپس ادویه‌ها را در یک تابه قرار داده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا تفت بخورند. پس از آماده شدن، ادویه‌ها را در یک محل خشک و خنک نگهداری کنید تا زمان استفاده از آن‌ها بهره‌برداری کنید.

برای شروع تهیه ترشی هفت بیجار، ابتدا گل کلم را به صورت تکه‌های کوچک خرد کنید و آن‌ها را با آب و نمک بشویید.

سپس خیار، بادمجان‌ها، هویج‌ها، فلفل دلمه‌ای، سیب زمینی ترشی، فلفل سبز، لوبیا سبز و باباگنجه را در یک لگن قرار داده و آن‌ها را بشویید. سپس آن‌ها را کنار بگذارید و به خوبی خشک شوند. تمامی سبزیجات را به استثنای فلفل سبز، به صورت مکعبی یا حلقه‌ای خرد کنید.

سبزی‌های ترشی را نیز بشویید و پس از کاملاً خشک شدن، آن‌ها را به صورت ساطوری خرد کنید. توجه کنید که خشک شدن مواد ترشی امری حائز اهمیت است تا از رشد قارچ جلوگیری شود.

سپس تمامی مواد را در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید و به میزان دلخواه ادویه و نمک اضافه کنید. سپس بوته‌های سیر را پوست بگیرید.

یک دبه خشک و تمیز که به اندازه‌ی مواد مناسب باشد را انتخاب کنید. سپس مواد ترشی را به صورت لایه‌لایه درون دبه قرار داده و روی هر لایه سبزی خشک، حبه سیر و فلفل سبز بریزید. این عمل را تکرار کنید تا تمام مواد ترشی به پایان برسد. روی سطح ترشی نیز چند حبه فلفل سبز و حبه سیر و سبزی خشک ریخته شود.

سپس داخل دبه تا حدی که روی مواد بپوشد، سرکه بریزید. توجه کنید که مقدار سرکه باید به اندازه‌ی یک بند انگشت روی مواد قرار گیرد.

دبه را به طور محکم ببندید و در یک مکان خنک و تاریک به مدت ده روز نگهدارید تا ترشی به‌طور کامل جا بیفتد. توجه کنید که نور آفتاب باید به هیچ وجه به دبه ترشی نخورد.

فوت و فن ترشی هفت بیجار

اگر می‌خواهید ترشی کمی نرم تر و دندان‌پذیرتر شود، می‌توانید مواد را به صورت جداگانه در کمی آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. این کار به طور کامل بستگی به سلیقه شما دارد. با این حال، در صورت پختن مواد، حتماً صبر کنید تا خشک شوند.

اگر تمایلی ندارید ترشی بسیار تند باشد، می‌توانید به جای استفاده از یک چهارم مقدار سرکه، از آب جوشیده خنک استفاده کنید. میزان سرکه و ادویه ترشی کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد و می‌توانید آن‌ها را به دلخواه تنظیم کنید.

شما می‌توانید از سرکه سیب یا سرکه قرمز به جای سرکه سفید استفاده کنید.

ادویه‌ی مخصوص این ترشی را می‌توانید با نام “ادویه ترشی هفت بیجار” از عطاری‌ها تهیه کنید، اما بهتر است که این ادویه را خودتان در خانه تهیه کنید.

طرز تهيه ترشي مخلوط فوت و فن ترشی هفت بیجار ترشی هفت بیجار خانم نجاتی ترشی هفت بیجار مجلسی ادویه ترشی هفت بیجار ترشی هفت بیجار زرد رنگ طرز تهیه ترشی هفت بیجار همدان طرز تهیه ترشی هفت بیجار شمالی

حتماً آب جوشیده داغ یا گرم را به هیچ عنوان به ترشی اضافه نکنید، زیرا می‌تواند باعث رشد قارچ در ترشی شود.

میزان خرد کردن مواد ترشی نیز بستگی به سلیقه شما دارد.

هرگز بقیه ترشی را به دبه برنگردانید، زیرا این کار می‌تواند باعث رشد قارچ در ترشی شود.

چکار کنیم که ترشی هفت بیجار خراب نشود

تهیه ترشی هفت بیجار به نظر می‌رسد یک فرآیند ساده است، اما برای بهبود آن، هزاران روش مختلف وجود دارد. اما در ادامه، چند نکته حیاتی را برای جلوگیری از خراب شدن ترشی بررسی خواهیم کرد.

اولین نکته این است که هرگز آب جوشیده داغ را به ترشی اضافه نکنید. این کار می‌تواند باعث رشد قارچ در ترشی شود.

اگر می‌خواهید تندی سرکه کمتر باشد، می‌توانید به ازای هر لیتر سرکه یک لیوان آب به ترشی اضافه کنید. این کار باعث کاهش تندی سرکه و تعادل دهنده طعم ترشی می‌شود.

در طرز تهیه ترشی هفت بیجار، برای جلوگیری از کپک زدن ترشی، حتماً به خشک بودن ظرف و مواد دقت کنید. تمام مواد باید کاملاً خشک باشند و ظروف نگهداری نیز باید تمیز و خشک باشند.

در نهایت، برای جلوگیری از کپک زدن ترشی، حتماً سرکه باید روی مواد ترشی بریزید. اگر سرکه به صورت کامل روی مواد ترشی نباشد، مواد ترشی ممکن است کپک بزنند.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 29 خرداد 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.