; فوت و فن دلمه کلم و راز خوشمزگی دلمه کلم و فوت کوزه گری آن - موسوی ها
فوت و فن شیر پسته و راز خوشمزگی شیر پسته خوشمزه و خانگی

فوت و فن شیر پسته و راز خوشمزگی شیر پسته خوشمزه و خانگی

فوت و فن شیر پسته فوت و فن شیر پسته و راز خوشمزگی شیر پسته خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. شیر پسته به عنوان …

فوت و فن سالاد شیرازی و راز خوشمزگی و بهترین چاشنی سالاد شیرازی

فوت و فن سالاد شیرازی و راز خوشمزگی و بهترین چاشنی سالاد شیرازی

فوت و فن سالاد شیرازی فوت و فن سالاد شیرازی و راز خوشمزگی سالاد شیرازی و بهترین چاشنی سالاد شیرازی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. سالاد …

فوت و فن حلوا ارده و راز خوشمزگی حلوا ارده خوشمزه و خانگی

فوت و فن حلوا ارده و راز خوشمزگی حلوا ارده خوشمزه و خانگی

فوت و فن حلوا ارده فوت و فن حلوا ارده و راز خوشمزگی حلوا ارده خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. آیا به عنوان گزینه‌های …

فوت و فن دلمه کلم

خوشمزه ترین دلمه کلم سس دلمه کلم طرز تهیه دلمه کلم برای 6 نفر فیلم طرز تهیه دلمه کلم دلمه کلم برگ رزا منتظمی با دلمه کلم چی بخوریم طرز تهیه دلمه کلم ساده پیچیدن دلمه کلم

فوت و فن دلمه کلم و راز خوشمزگی دلمه کلم و فوت کوزه گری آن در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

دلمه کلم برگ، یکی از خوشمزه‌ترین انواع دلمه است که در آذربایجان و تبریز، به عنوان یکی از غذاهای محبوب در عید و ماه رمضان شناخته می‌شود. این غذا در برخی شهرهای دیگر نیز مانند بروجرد و سنندج، برای شام شب یلدا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تهیه دلمه کلم برگ مجلسی تبریزی، از رب انار و رب گوجه فرنگی استفاده می‌شود.

تهیه دلمه کلم برگ مجلسی تبریزی به صورت زیر است:
ابتدا برگ‌های تازه و سبز کلم را انتخاب کرده و آن‌ها را بخارپز یا در آب جوش ضربه‌دار کوتاهی بدهید تا کمی نرم شوند.
پس از آبکش کردن برگ‌ها، مرغابی را پخته و به صورت ریز خرد کنید.
سپس در یک ظرف، مرغابی خردشده، برنج پخته شده، آبلیمو، رب انار، رب گوجه فرنگی، زردچوبه، نمک و فلفل را مخلوط کنید.
مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید تا تمام مواد به‌خوبی ترکیب شوند.
حالا هر برگ کلم را با مقداری از مخلوط فوق پر کنید و آن را بسته و محکم کنید.
دلمه‌ها را در ظرفی قرار داده و با مقداری آب بپزید تا برگ‌های کلم نرم شوند و مواد درون دلمه پخته شوند.
پس از پخت دلمه‌ها، آن‌ها را از ظرف بیرون بیاورید و سرو کنید.

مواد لازم

کلم برگ: ۱ عدد بزرگ
گوشت چرخکرده: ۶۰۰ گرم
لپه: ۲۰۰ گرم
برنج: ۲ پیمانه
سبزی دلمه ساطوری خرد شده: جعفری، گشنیز، شوید، ترخون و نعنا ۸۰۰ گرم
پیاز: ۱ عدد بزرگ
رب گوجه فرنگی: ۴ قاشق غذاخوری
رب انار: ۲ قاشق غذاخوری
نمک، فلفل، زردچوبه: به مقدار دلخواه
آبلیمو: ۲ قاشق غذاخوری
روغن سرخ کردنی مایع: به مقدار لازم

روش پخت دلمه کلم

سس دلمه کلم پیچ معمولاً از رب انار یا ترکیبی از رب انار و رب گوجه استفاده می‌کند. در ادامه، مراحل تهیه دلمه کلم برگ روش‌های تبریز و ارومیه که به شما آموزش می‌دهیم، بیان می‌شود.

برای تهیه دلمه کلم با استفاده از برگ کلم سفید یا کلم پیچ، ابتدا در یک قابلمه مناسب مقداری آب بریزید تا به دمای جوش برسد. سپس یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کنید.

برگ‌های کلم را جدا کنید و با آب سرد و نمک آن‌ها را شستشو دهید. وقتی آب در قابلمه به جوش آمد، برگ‌های کلم را داخل آب جوش بیاندازید تا کمی نرم شوند.

۱ تا ۲ دقیقه زمان کافی است تا برگ کلم نرم شود. سپس برای جدا کردن برگ‌های کلم پیچ یا کلم سفید از رگ اصلی و وسط، با استفاده از قاشق، به آرامی برگ‌ها را یکی یکی جدا کنید. برگ‌های کلم به راحتی از هم جدا می‌شوند.

برگ‌های کلم را از آب خارج کنید و در آبکش بگذارید تا خوب خشک شوند. پیاز را ساطوری خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید تا سبک شود. گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت قهوه‌ای شود. نمک، فلفل و زردچوبه را به گوشت اضافه کنید و تفت دهید تا ادویه‌ها را جذب کند.

مایه گوشتی داخل دلمه برگ کلم آماده است، اجازه دهید کمی خنک شود.

در این مرحله از دستور پخت دلمه کلم برگ سفید، باید دلمه‌ها را بپیچید و آماده کنید. برخی برگ‌های کلم ممکن است رگبرگ‌های خیلی ضخیم در پشت خود داشته باشند. برای سهولت در پیچیدن دلمه، بهتر است آن‌ها را به آرامی با نوک چاقو جدا کنید و مراقب باشید که برگ کلم آسیب نبیند.

مایه گوشتی را با لپه و برنج پخته و سبزیجات خردشده مخلوط کنید و به مقدار دلخواه نمک اضافه کنید. در هر برگ کلم، یک تا دو قاشق غذاخوری از مایه دلمه را بریزید و برگ کلم را به شکل بقچه یا سیگاری درست و شبیه دلمه برگ بپیچید.

در مرحله نهایی از طرز تهیه دلمه کلم برگ، باید کف قابلمه را با مقداری روغن پوشانید و چند عدد برگ کلم بپیچید. دلمه‌های پیچیده شده را روی کف قابلمه بچینید و روی آن‌ها چند برگ کلم قرار دهید. سس دلمه و یک استکان آب را هم روی آن‌ها بریزید.

برای تهیه سس دلمه کلم برگ، رب گوجه فرنگی، رب انار ملس، ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو و مقداری نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید. اگر طعم ملس و کمی شیرین را برای دلمه می‌پسندید، می‌توانید مقداری شکر و سرکه به جای آبلیمو و نمک به سس اضافه کنید.

برای پختن دلمه برگ کلم پیچ، ابتدا شعله گاز را روی حالت متوسط قرار دهید و زمانی که بخار بلند شد، شعله را ملایم کنید. ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان برای پختن دلمه برگ کلم پیچ کافی است.

مهم است به یاد داشته باشید که این توصیفات فقط یک راهنمای کلی برای تهیه دلمه برگ کلم است و ممکن است در هر منطقه یا در هر خانواده، روش‌ها و مواد مورد استفاده متفاوت باشد.

روش پخت دلمه کلم با مرغ

برای تهیه دلمه کلم پیچ با مرغ، از مقداری سینه مرغ چرخ‌کرده یا خردشده به صورت نگینی استفاده کنید. ابتدا همانند روش قبل، پیاز را همراه با مرغ سرخ کنید تا طعم و طراوت خاصی به مرغ بدهد. سپس ادویه‌ها، لپه و برنج نیم پز را به آن اضافه کنید.

در نهایت، سبزیجات خردشده و رب گوجه فرنگی را به مخلوط قبلی اضافه کنید و مواد را داخل برگ‌های کلم که از قبل جوشانده شده‌اند بریزید.

بهتر است در این روش از برگ‌های کلم سفید استفاده کنید تا به دلمه‌ها رنگی زیبا بدهد. همچنین، می‌توانید برگ‌های کلم را قبل از استفاده در آب نمکی جوشانده و نرم کنید.

بعد از بریزیدن مواد درون برگ‌های کلم، آن‌ها را به شکل بقچه یا سیگاری بپیچید و دلمه‌ها را آماده کنید.

در مرحله بعد، کف قابلمه را با مقداری روغن پوشانده و دلمه‌ها را بر روی کف قرار دهید. سپس چند برگ کلم را روی دلمه‌ها قرار داده و سس دلمه و استکانی آب را به قابلمه اضافه کنید.

سس دلمه را می‌توانید با ترکیب رب گوجه فرنگی، رب انار ملس، آبلیمو و ادویه‌های دلخواه تهیه کنید. اگر می‌پسندید، می‌توانید به سس شکر و سرکه هم اضافه کنید تا طعم ملس و کمی شیرینی به آن ببخشد.

سپس قابلمه را با دربی محکم بپوشانید و دلمه‌ها را در شعله ملایم بپزید. زمان پخت دلمه با مرغ ممکن است تا ۴۰-۵۰ دقیقه طول بکشد تا مواد داخل دلمه کاملاً پخته شوند.

بعد از پخت، دلمه‌ها را از قابلمه خارج کرده و در سرویس‌دهی کنار سس دلمه قرار دهید. می‌توانید با سبزیجات تازه و خردشده، نعناع تازه یا آبلیمو مزه دلمه را تکمیل کنید.

با این روش ساده می‌توانید دلمه کلم پیچ با مرغ خوشمزه و متفاوتی را تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

فوت و فن دلمه کلم

به طور درست، می‌توانید کلم‌پیچ را در آب جوش بریزید. برای این کار، ابتدا سر کلم را با چاقوی تیز ببرید و سپس کلم را در آب جوش بیاندازید. سپس با استفاده از انبر، برگ‌های کلم را یکی یکی جدا کنید. بعد از خشک شدن برگ کلم، سر و ته آن را برای درست کردن دلمه باید با چاقوی تیز ببرید تا یک برگ به شکل مربعی بدست آید.

راز لذیذ شدن دلمه کلم چیست؟ از کلم‌های جوان و نسبتاً کوچک برای درست کردن دلمه کلم برگ استفاده کنید.

برای اضافه کردن ادویه به گوشت، می‌توانید مقداری دارچین و زعفران دم کرده را هم اضافه کنید. این یک راز دیگر برای خوشمزه شدن دلمه برگ کلم است.

همراه با دلمه‌ها، چند عدد آلو بخار یا خورشتی را در روی دلمه‌ها قرار دهید تا به دلمه طعم لذیذ و شیرین‌تری ببخشید.

یک روش دیگر برای پختن دلمه کلم برگ خوشمزه‌تر این است که در آخرین ۱۰ دقیقه پخت، سس دلمه را روی دلمه‌ها بریزید، به خصوص اگر در سس دلمه از شکر استفاده کرده‌اید. زیرا شکر به کف قابلمه سرازیر می‌شود و شیره شکر می‌سوزد. می‌توانید شکر را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه‌های افق کوروش تهیه کنید.

به جای گوشت چرخ‌کرده، می‌توانید از سویا یا گوشت مرغ پخته شده، ریشه‌ریشه شده و تفت داده شده نیز استفاده کنید.

برای تهیه دلمه کلم برگ سنندجی یا کردی، باید از ترکیب سبزی‌های پیازچه، نعنا، تره، مرزه، جعفری و گشنیز به صورت خرد شده و ساطوری استفاده کنید. برای مواد داخل دلمه برگ سنندجی هم، به جای گوشت چرخ‌کرده، می‌توانید از گوشت سینه مرغ استفاده کنید.

به جای آبلیمو هم می‌توانید از سماق یا آبغوره استفاده کنید.

دلمه کلم بروجردی معمولاً رب گوجه ندارد.

طرز تهیه دلمه کلم برگ ارومیه هم مانند دلمه کلم برگ تبریز است.

برای تزیین دلمه کلم برگ خانگی، می‌توانید از مقداری سبزی تازه خرد شده و زرشک استفاده کنید.

اضافه کردن مقداری سیر له شده یا پودر سیر به مواد میانی دلمه برگ کلم، باعث بهتر شدن طعم آن می‌شود.

سبزی مناسب برای دلمه کلم

برای تهیه دلمه برگ کلم برای ۱۰ نفر، به ۸۰۰ گرم سبزی نیاز خواهید داشت. برای این مقدار، باید از ترکیب زیر استفاده کنید:

۲۴۰ گرم جعفری
۱۶۰ گرم تره
۱۲۰ گرم شوید
۱۶۰ گرم گشنیز
۱۲۰ گرم ترخون

سس دلمه کلم چیست

راز خوشمزگی دلمه کلم تبریزی در سس مخصوص آن است. برای تهیه این سس، باید رب گوجه فرنگی، رب انار، ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو، و مقداری نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید. سپس سس را به دلمه‌ها اضافه کنید و اجازه دهید دلمه‌های شما چند ساعت در این سس بپزند.

خوشمزه ترین دلمه کلم سس دلمه کلم طرز تهیه دلمه کلم برای 6 نفر فیلم طرز تهیه دلمه کلم دلمه کلم برگ رزا منتظمی با دلمه کلم چی بخوریم طرز تهیه دلمه کلم ساده پیچیدن دلمه کلم

طرز تهیه دلمه کلم شیرین

برای تهیه دلمه کلم برگ شیرین، می‌توانید از ترکیب کشمش برای مواد داخل دلمه استفاده کنید و سس دلمه را نیز با مقداری شکر شیرین کنید.

کلم ایده آل برای دلمه کلم

برای درست کردن دلمه کلم خوشمزه‌تر، بهتر است کلم‌هایی با برگ‌های سالم و بزرگ انتخاب کنید. معمولاً کلم‌هایی که برگ‌های سالم و بدون لکه‌های تیره دارند، برای تهیه دلمه کلم مناسب‌تر هستند. در نتیجه، برای دستیابی به بهترین دلمه کلم، کلم‌های باکیفیت و بدون عیوب را انتخاب کنید.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 1 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.