; فوت و فن خورشت قیمه ترکی و راز خوشمزگی خورشت قیمه ترکی - موسوی ها
فوت و فن اکبر جوجه و راز خوشمزگی اکبر جوجه برای نرم شدن اکبر جوجه

فوت و فن اکبر جوجه و راز خوشمزگی اکبر جوجه برای نرم شدن اکبر جوجه

فوت و فن اکبر جوجه فوت و فن اکبر جوجه و راز خوشمزگی اکبر جوجه برای نرم شدن اکبر جوجه در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. در سال‌های …

فوت و فن مربای آلبالو و راز خوشمزگی مربای آلبالو خوشمزه و خانگی

فوت و فن مربای آلبالو و راز خوشمزگی مربای آلبالو خوشمزه و خانگی

فوت و فن مربای آلبالو فوت و فن مربای آلبالو و راز خوشمزگی مربای آلبالو خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. مربای آلبالو یکی از …

فوت و فن چیپس ذرت و راز خوشمزگی چیپس ذرت خوشمزه و خانگی

فوت و فن چیپس ذرت و راز خوشمزگی چیپس ذرت خوشمزه و خانگی

فوت و فن چیپس ذرت فوت و فن چیپس ذرت و راز خوشمزگی چیپس ذرت خوشمزه و خانگی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. چیپس ذرت، که گاهی …

فوت و فن خورشت قیمه ترکی

فوت و فن خورش قیمه نی نی سایت راز لعابدار شدن قیمه فوت و فن قیمه نذری غلیظ شدن خورش قیمه نی نی سایت فوت کوزه گری خورش قیمه فوت و فن قیمه خوشمزه نی نی سایت فوت و فن خورش قیمه بادمجان ادویه برای خوشمزه شدن قیمه

فوت و فن خورشت قیمه ترکی و راز خوشمزگی خورشت قیمه ترکی در سایت موسوی ها .امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

برای تهیه قیمه به روش تبریزی، شما نیازی به استفاده از رب گوجه ندارید. قیمه تبریزی دارای ادویه‌های خاص خود است که رنگ و طعم منحصر به فرد آن را از زعفران و سایر ادویه‌های استفاده شده در آن به‌دست می‌آورد.
در ادامه، به شما روش تهیه قیمه تبریزی را توضیح خواهیم داد. در این روش، استفاده از رب گوجه لازم نیست و از جایگزینی آن با ادویه‌های دیگر، مزه و طعم خاص قیمه تبریزی به وجود می‌آید.

مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه تبریزی

گوشت خورشتی گوسفند نیم کیلو

پیاز ساطوری سه عدد

لپه یک چهارم پیمانه

سیب زمینی خلالی چهار عدد

لیمو عمانی سه عدد

گرد لیمو یک قاشق چای‌خوری

زعفران ساییده یک قاشق چای‌خوری

ادویه قیمه: (دارچین، فلفل‌سیاه و میخک به نسبت یک، نصف و یک چهارم) یک قاشق چای‌خوری

روغن به مقدار لازم

نمک به میزان لازم

روش پخت خورشت قیمه تبریزی

لپه یا لوبیا چشم بلبلی را که قبلاً خیس کرده‌اید، همراه با یک پیمانه آب و کمی نمک را بر روی اجاق قرار داده و آن را به جوش بیاورید. هنگامی که لپه جوش آورد، زمینه را خالی کرده و مجدداً آب را به آن اضافه کنید و لپه را برای نیم ساعت روی حرارت قرار دهید تا نیم‌پز شود. سپس لیموها را به آن اضافه کنید.
در یک تابه کمی روغن بریزید و پیاز را در آن به‌خوبی سرخ کنید. وقتی پیاز به رنگ طلایی درآمد، گوشت را اضافه کنید و تفت دهید. هنگامی که آب گوشت جمع شد، آتش را کم کنید و به مدت دو ساعت صبر کنید تا گوشت نیم‌پز شود. سپس کمی نمک، زعفران و گرد لیمو را اضافه کرده و لپه را به قابلمه اضافه کنید. سپس یک ساعت دیگر منتظر بمانید تا خورشت جا افتاده و آماده شود.
سیب‌زمینی را سرخ کنید و آن را کنار بگذارید. قبل از پایان پختن خورشت، ادویه‌ها را به آن اضافه کنید. سپس گوشت‌ها را در یک ظرف و لپه‌ها را در ظرف دیگر به ترتیب مناسب مرتب کنید.
برای سیب‌زمینی قیمه، بهتر است آن را به صورت خیلی ریز خرد کنید تا به شکل چیپس خلالی سرخ شود. در زمان سرو غذا نیز، سیب‌زمینی را پس از پختن خورشت روی آن بریزید تا نم نکشد و حالت چیپسی و خشکش را حفظ کند.

فوت و فن خورش قیمه نی نی سایت راز لعابدار شدن قیمه فوت و فن قیمه نذری غلیظ شدن خورش قیمه نی نی سایت فوت کوزه گری خورش قیمه فوت و فن قیمه خوشمزه نی نی سایت فوت و فن خورش قیمه بادمجان ادویه برای خوشمزه شدن قیمه

فوت و فن قیمه به طور کلی

رنگ‌دهنده‌های استفاده شده در خورش قیمه شامل رب گوجه‌فرنگی و زعفران هستند. با افزودن مقدار بیشتری زعفران در خورش، رنگ آن روشن‌تر خواهد شد. در خورش‌های نذری، معمولاً مقدار زیادی زعفران به کار می‌رود تا خورش به شدت روشن و خوشرنگ شود.
تفت دادن رب گوجه‌فرنگی نیز به طعم خورش اثر مثبتی خواهد داشت و همچنین رنگ خورش را روشن‌تر می‌کند.
برای تهیه خورش قیمه، استفاده از لیمو عمانی به جای لیموترش توصیه می‌شود زیرا استفاده مستقیم از لیموترش ممکن است باعث از بین رفتن رنگ خورش شود. همچنین برای پخت خورش‌های سنتی، ظروف مسی و روحی بهترین گزینه هستند و استفاده از گلاب نیز به خورش طعم و مزه بسیار خوبی می‌بخشد.
برای جلوگیری از له شدن لپه، می‌توانید آن را با گوشت تفت دهید و در زمان سرو غذا، سیب‌زمینی را پس از پختن خورش روی آن بریزید تا حالت چیپسی و خشکش را حفظ کند.
برای ترکیب ادویه‌های خورش قیمه، می‌توانید کمی زنجبیل تازه یا نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل را به خورش اضافه کنید تا طعم تندی و طعم خوبی به آن ببخشد. همچنین، اضافه کردن گل محمدی به خورش قیمه نمذری، عطر و بوی فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد.

در طرز تهیه قیمه مشهدی نیز برای حفظ رنگ روشن، از اضافه کردن دارچین خودداری شده و از لیمو عمانی استفاده می‌شود.
در زمان‌های قدیم، به گوشت خورش قیمه که به اندازه مورچه ریز شده بود، «قیمه موری» گفته می‌شد. برای به دست آوردن یک خورش قیمه لذیذتر و غلیظ‌تر، گوشت‌ها را حسابی ریز و قیمه کنید.
استفاده از آب گوشت به جای آب در تهیه خورش قیمه نذری و مجلسی، طعم و مزه آن را بهبود می‌بخشد و لذیذتر می‌شود.
برای بهبود طعم و مزه خورش قیمه، تهیه پیاز‌ داغ فراوان و استفاده از آن در انتهای پخت خورش توصیه می‌شود.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 1 مرداد 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام موسوی‌ها و لینک مستقیم بلا مانع است.